לימפומה 16.07.2023

לימפומה של תאי B: טכנולוגיית CAR-T axi-cel מאריכה שרידות

טיפול עם CAR-T עבור מטופלים עם לימפומה של תאי B חוזרנית או עמידה נמצא יעיל יותר מהטיפול המקובל הכולל השתלת מח עצם עצמית

לימפומה, תאים סרטניים. אילוסטרציה

במחקר שהתפרסם בכתב העת New England Journal of Medicine נמצא כי טיפול קו שני עבור לימפומה מסוג Large B-Cell עמיד או חוזרני עם טכנולוגיית CAR-T בשם axi-cel מאריך מאוד את השרידות הכוללת של הנבדקים בהשוואה לטיפול המקובל.

בניתוח נתוני התוצא העיקרי של מחקר פאזה 3 נמצא כי מטופלים עם הישנות מוקדמת או עמידות של לימפומה מסוג large B-Cell אשר טופלו עם axicabtagene ciloleucelי(axi-cel), טיפול CAR-Tי(chimeric antigen receptor T-cell) אוטולוגי כנגד CD-19, כקו טיפולי שני, הדגימו שרידות ללא אירוע ארוכה יותר באופן מובהק מאשר אלה שקיבלו טיפול כמקובל. כעת יש צורך במידע על אודות תוצאים ארוכי טווח.

במחקר נכללו מטופלים עם לימפומה מסוג Large B-Cell שחוו הישנות מוקדמת או עמידות לטיפול. הנבדקים הוקצו אקראית, ביחס של 1:1, לקבלת טיפול עם axi-cel או הטיפול המקובל (שניים או שלושה סבבים של טיפול כימותרפי וחיסוני ולאחר מכן כימותרפיה במינון מוגבר עם השתלת תאי גזע אוטולוגיים).

התוצא העיקרי שנבדק היה שרידות ללא אירוע, התוצאים השניוניים העיקריים שנבדקו היו תגובה לטיפול ושרידות כוללת. במאמר זה החוקרים הציגו תוצאות של ניתוח שרידות כוללת חמש שנים לאחר ההקצאה האקראית של המטופל הראשון.

במחקר נכללו 359 נבדקים; 180 מהם קיבלו טיפול עם axi-cel ו-179 קיבלו טיפול כמקובל. תוצאות המחקר הדגימו כי כעבור תקופת מעקב חציונית של 47.2 חודשים, 82 נבדקים מקבוצת הטיפול עם axi-cel נפטרו, זאת לעומת 95 נבדקים מקבוצת הטיפול המקובל. לא הושגה שרידות כוללת חציונית בקבוצת הטיפול עם axi-cel, ובקבוצת הטיפול המקובל השרידות הכוללת החציונית עמדה על 31.1 חודשים.

שיעורי שרידות כוללת משוערת כעבור ארבע שנים עמדו על 54.6% בקבוצת הטיפול עם axi-cel לעומת 46% בקבוצת הטיפול המקובל (יחס סיכונים עבור תמותה של 0.73, רווח בר-סמך של 95%, 0.54-0.98; p=0.03).

העלייה בשרידות עבור נבדקים שטופלו עם axi-cel נצפתה באוכלוסיית intention-to-treat אשר כללה 74% מהנבדקים עם עמידות של המחלה ושאר גורמי סיכון משמעותיים. משך שרידות ללא התקדמות לפי הערכת החוקרים עמד על 14.7 חודשים בקבוצת הטיפול עם axi-cel לעומת 3.7 חודשים בקבוצת הטיפול המקובל, עם שיעורי שרידות ללא התקדמות כעבור ארבע שנים של 41.8% ו-24.4%, בהתאמה (יחס סיכונים של 0.51, רווח בר-סמך של 95%, 0.38-0.67).

לא דווחו על עוד מקרי תמותה המקושרים לטיפול מאז הניתוח הראשוני של שרידות ללא אירוע.

מסקנת החוקרים היתה כי כעבור משך מעקב חציוני של 47.2 חודשים נמצא כי טיפול קו-שני עם axi-cel עבור מטופלים עם הישנות מוקדמת או עמידות של לימפומה מסוג Large B-Cell מאפשרת שרידות כוללת ארוכה באופן משמעותי בהשוואה לטיפול המקובל.

נושאים קשורים:  לימפומה של תאי B,  טיפול CAR-T,  axi-cel,  כימותרפיה,  השתלת מח עצם אוטולוגית,  שרידות,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו