פסוריאזיס 29.08.2023

אסטרטגיה חדשה לטיפול בפסוריאזיס

במחקר נמצא כי טיפול משולב עם IL-2 במינון נמוך משפר ביעילות את הביטויים הקליניים בפסוריאזיס ומפחית אינדיקטורים דלקתיים, ללא תופעות לוואי משמעותיות

פסוריאזיס בכפות הידיים (אילוסטרציה)

חוסר האיזון בין תאי T רגולטורים (Treg) ותאי T פעילים ממלא תפקיד חשוב בפסוריאזיס. אינטרלוקין (IL)-2 במינון נמוך יכול להפעיל באופן מועדף תאי Treg ולשפר את חוסר האיזון הנ"ל. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Inflammation, ביקשו החוקרים לבחון את התפקיד של תת קבוצות תאי T מסוג CD4+ ולבחון את היעילות הקלינית של טיפול  בפסוריאזיס עם IL-2 במינון נמוך.

מחקר זה בוצע במתכונת רטרוספקטיבי וכלל דגימות דם היקפי שהתקבלו מ-45 חולי פסוריאזיס ו-40 בקרות בריאות. 45 החולים קיבלו שלושה מחזורים של טיפול תת עורי במינון נמוך עם IL-2 (0.5 מיליון יחידות/ יום למשך שבועיים) בשילוב עם טיפולים קונבנציונליים. מדדי דלקת, תאי CD4+ וציטוקינים נמדדו בכל החולים לפני ולאחר מתן הטיפול.

תוצאות המחקר הדגימו כי בקבוצת הפסוריאזיס ובהשוואה לקבוצת הביקורת, אחוז תאי Treg ירד באופן דרמטי. כמו כן, אחוז תאי Treg נמצא בקורלציה שלילית למדדי המחלה ומדד PASI (מדד להיקף וחומרת המחלה - Psoriasis Area and Severity Index) (P < 0.001).

בהשוואה לקבוצה הבריאה, יחס Th17/Treg עלה משמעותית בקבוצת הפסוריאזיס ויחס Th17/Treg נמצא בקורלציה חיובית עם מדדי המחלה ו-PASIי(P < 0.001). טיפול במינון נמוך של IL-2 הגביר משמעותית את אחוז תאי Treg והחזיר את האיזון החיסוני של יחס Th17/Treg בפסוריאזיס (P < 0.001).

מתוצאות מחקר זה עולה כי הטיפול המשולב עם IL-2 במינון נמוך משפר ביעילות את הביטויים הקליניים של פסוריאזיס ו​​מפחית את האינדיקטורים הדלקתיים של פעילות המחלה, וזאת ללא תופעות לוואי משמעותיות. לפיכך, IL-2 במינון נמוך מהווה אסטרטגיה חדשה לטיפול בפסוריאזיס.

מקור:

Qiao, Z., Zhao, W., Liu, Y. et al. Low-dose Interleukin-2 For Psoriasis Therapy Based on the Regulation of Th17/Treg Cell Balance in Peripheral Blood. Inflammation (2023). https://doi.org/10.1007/s10753-023-01883-6

נושאים קשורים:  פסוריאזיס,  אינטרלאוקין 2,  תוצאים,  יחס Th17/Treg,  ויסות תאי T,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו