תיאור מקרה 04.06.2024

לוקמיה cutis בלוקמיה מיאלואידית חריפה חוזרת: קריאה לסיווג מובהק

תיאור מקרה המדגיש את הצורך לסווג חולי לוקמיה מיאלואידית חריפה עם לוקמיה cutis כקבוצה מובחנת ואת הצורך בספי ביופסיה נמוכים יותר לנגעים עוריים בחולים עם עבר של ממאירות המטולוגית

לוקמיה מיאלואידית חריפה. צילום: שאטרסטוק

לוקמיה מיאלואידית חריפה מאופיינת בשגשוג לא מווסת ובעצירת ההתמיינות של תאים מיאלואידים לא בשלים, מה שגורם לספקטרום של סיבוכים. מתוך הסיבוכים האפשריים, לוקמיה cutis מתייחסת ספציפית לשקיעה אקטופית ולשגשוג של תאים מיאלואידים ממאירים בתוך העור. פתוגנזה זו של הסננה נותרה לא ברורה.

למרות שקיימים דיווחים רבים על לוקמיה cutis במצב של לוקמיה מיאלואידית חריפה או לוקמיה מיאלואידית חריפה ראשונית, אין דיווחים ספציפיים על לוקמיה cutis במצב של לוקמיה מיאלואידית חריפה חוזרת.

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports, הכותבים הציגו מקרה של אישה בת 59, עם היסטוריה של הפוגה מלוקמיה מיאלואידית חריפה בסיכון גבוה, שטופלה בעבר בכימותרפיה והשתלת מח עצם אלוגני.

האישה התייצגה עם קוצר נשימה, עייפות, אנמיה, טרומבוציטופניה וגושים תת עוריים בגפיים התחתונות.

היא אובחנה עם לוקמיה cutis, כתוצאה מחזרה של הלוקמיה. לאחר טיפול כימותרפי לא מוצלח והחלטה שלא להמשיך טיפול, המטופלת פנתה לטיפול פליאטיבי ונפטרה כעבור חודש.

המקרה מדגיש את בעיית חוסר הדיווח או ההבחנה בין אותם חולים עם לוקמיה מיאלואידית חריפה חוזרת ולוקמיה cutis. כתוצאה מכך, ניתן להסיק כי מטופלים שסבלו בו-זמנית מלוקמיה מיאלואידית חריפה חוזרת ולוקמיה cutis צפויים להצלחה נמוכה יותר מבחינת תוצאות קליניות מאלה עם לוקמיה מיאלואידית חריפה ראשונית ולוקמיה cutis.

הכותבים סיכמו כי כדאי לסווג חולי לוקמיה מיאלואידית חריפה עם לוקמיה cutis כקבוצה מובחנת, המצדיקה מחקר נוסף על מטרות טיפוליות אגרסיביות ושיעורי הישרדות. בנוסף, המקרה מדגיש את הצורך במעקב ערני יותר וספי ביופסיה נמוכים יותר עבור נגעים עוריים בחולים עם עבר של ממאירות המטולוגית.

מקור:

Nahm WJ, Juarez M, Abdul-Hay M, Bhatt A, Meehan SA, Shvartsbeyn M. Leukemia Cutis in Relapsed Acute Myeloid Leukemia: A Call for Distinct Classification. Am J Case Rep. 2024 May 18;25:e943577. doi: 10.12659/AJCR.943577. PMID: 38760926; PMCID: PMC11117435.

נושאים קשורים:  הישנות סרטן,  לוקמיה,  לוקמיה מיאלואידית חריפה,  ביטויים עוריים,  לוקמיה cutis,  תיאור מקרה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו